BRC

1998 yılında İngiliz perakendeciler birliği (BRC), Endüstrideki ihtiyaçları gözönünde bulundurarak, BRC Gıda Teknik Standardını geliştirdi.

Standardın amacı perakendecilerin çalıştığı kendi markası ile gıda üretimi yapan üreticileri değerlendirmektir. Standard, perakendecilerin ve gıda üretimi yapan marka sahiplerinin, güvenlik ve kalite ile ilgili gerekli özeni göstermesi ve gıda üretim tesislerinde minumum hijyen standardını sağlaması amacıyla oluşturulmuştur.
Bu standarda uygunluğun sağlanabilmesi için gıda endüstrisi (tedarikçiler) altı temel kriteri yönetim sistemlerine adapte etmeleri gerekmektedir.
1.HACCP Tehlike Analizleri
2.Kritik Kontrol Noktaları Yönetim Sistemi
3.Kalite Yönetim Sistemi
4.Tesis Çevre Standartları
5.Ürün Kontrolü
6.Süreç Kontrolü ve Personel Yeterliliği ve Hijyeni Standartları.

BRC (British Retail Consortium); BRC Food, BRC IoP (Gıda ambalajları), BRC Agents & Brokers, BRC Consumer Products ve BRC Storage & Distribution olmak üzere 5 farklı standardı vardır.

BRC Gıda Standardı gıda işletmesini kategorize etmiş ve 6 başlıkta inceleyip yayımlamıştır. Firmalar, belgelendirme başvurusu yaparken bu kategorileri inceleyip kendileri için uygun olan kategori üzerinden başvuru yapmalıdırlar.

 • İşlenmemiş et ve balık ürünleri (Kırmızı ve beyaz et-balık, işlenmemiş et ve balık ürünleri)
 • Üretim (Taze ve dondurulmuş meyve ve sebze)
 • Günlük yiyecekler (Süt ve süt ürünleri ve yumurta)
 • Pişirilerek dondurulmuş, yemeğe ya da pişirilmeye hazır et ve balık ürünleri.
 • Çevre koşullarına dayalı, ısı koruma paketli gıda ürünleri.
 • Çevre koşullarına dayanıklı diğer gıda ürünleri (içecekler, unlu mamüller, kurutulmuş gıdalar, hafif gıda ürünleri ve kahvaltı tahılları, sıvı ve katı yağlar, gıda katkı maddeleri.)

BRC Food denetimi sonucunda standart şartlarını yerine getiren kuruluşlar 1 yıllı yada 6 aylık belge almaya hak kazanır.  İlk girilen tetkik tarihinden 12 ay yada 6 ay geçmeden önce yenileme denetimi alınmalıdır. Sertifika süresini tamamen kuruluşun tetkikte aldığı sertifika derecesi belirler. BRC Food standardında AA, A, B, C ve D olmak üzere 5 tane seviye mevcuttur. AA en yüksek seviye olmakla beraber, AA, A ve B seviyesinde belgelenen kuruluş için sertifika geçerliliği 1 yıl olarak verilmiştir. Diğer seviyelerde bu süre 6 aydır.
BRC Uygulamasının Faydaları

 • Tüketici güveninin artması
 • Perakende dağıtımı ile güçlü bağlar
 • Üretimin verimliliğinin arttırılması
 • Önemli gıda risklerinin minimize edilmesi
 • Kalite, Hijyen ve Ürün Güvenliği gibi geniş bir kapsamı vardır.
 • İç süreçlerin etkili kontrol edilmesi ve hata yapma riskinin minimize edilmesini sağlamaktadır..
 • Gıda güvenliğine proaktif bir yaklaşım getirirHABERLER
TALEP GÖNDERİN

Belgelendirme Aşamaları

1Ön Değerlendirme

Belgelendirme yapmak isteyen kuruluşların sistemlerinin belgelendirmeye hazır olup olmadığını anlamaları için müşterinin tercihine bağlı olarak verilen bir hizmettir.

2Belgelendirme Denetimi

Belgelendirme denetimleri Safha 1 ve Safha 2 olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Safha 1 ve Safha 2 denetimlerinin amacı kuruluşların yönetim sistemlerinin ISO Standart gerekliliklerine uygunluğunun teyit edilmesidir.

3Gözetim Denetimleri

Gözetim denetimlerinin yılda en az bir kez yapılması gerekmektedir. Kuruluşun talebine bağlı olarak altı aylık gözetim hizmetleri de verilmektedir.

4Belgenin Hazırlanması

Belgelendirme komitesinin onayından sonra ISOQAR Belgelendirme üç yıl geçerli olacak yönetim sistemi belgesini yayınlar ve müşterinin ismini onaylı belgelendirilmiş müşteriler listesine ekler.
×

Destek Hattı

Kalite Yönetim Sistemleri
  TR - +90 (216) 598 20 00
  info@isoqarturkey.com

Müracaat Gönder

×

Güvenli Turizm Destek Hattı

Güvenli Turizm Sertifikası
Müracaat Gönder

Referanslarımız


AKREDİTASYONLARIMIZ

ISOQAR Turkey is TURKAK accredited Alcumus ISOQAR is UKAS accredited