FSSC 22000

FSSC 22000, FFSC (Gıda Güvenliği Belgelendirmesi Vakfı) tarafından oluşturulan tüm gıda zincirinde yer alan gıda üreticilerinin, gıda güvenliği sistemlerinin tetkik edilmesi ve belgelendirilmesinde kullanılan uluslararası çapta kabul görmüş, ISO temelli bir belgelendirme programıdır.
FSSC 22000, küresel gıda güvenliği yönetimi standardı ISO 22000 üzerine temellendirilmiş tam bir belgelendirme sistemidir. Bununla beraber Ön gereksinim programları için sektöre özel teknik spesifikasyonlarla ve Küresel Gıda Güvenliği Girişimi gereklilikleriyle de bağlantılıdır.
FSSC 22000, ISO 22000, ISO 22002-1 /PAS 220 standartlarının şartlarını ve HACCP ilkelerini de içerdiğinden, gıda riskine karşı en kapsamlı yönlendirici ve düzenleyici kaynaklardan biridir.
FSSC 22000'in en önemli özelliklerinden biri oluşturulma amacının yalnızca gıda üreticileri tarafından uygulanabilir olmasıdır. FSSC 22000 aşağıda belirtilen mamulleri üreten gıda üreticilerinin sahip olduğu gıda güvenliği yönetim sistemlerine özel olarak geliştirilmiştir.

  • Oda sıcaklığında uzun ömürlü ürünler (konserve ürünler,bisküviler,krakerler,bitkisel yağ,içme suyu,meşrubatlar,kek,un,şeker,tuz)
  • Teknik ve teknolojik yardımcı ürünler dışındaki biyokimyasal üretim (vitaminler,katkı maddeleri,biyokültürler).
  • Dayanıksız hayvansal ürünler (et,tavuk,yumurta,balık,süt ürünleri)
  • Dayanıksız bitkisel ürünler (taze meyve-sebzeler,taze meyve suları,paketlenmiş sebze ve meyveler)


FSSC 22000’in faydaları;
  • Yasal mevzuatlara uyulmasını kolaylaştırır.
  • Şeffaf bir gıda zinciri oluşmasını sağlar.
  • En kapsamlı gıda güvenliği yönetim sistemlerinden biri olup, Gıda güvenliği tehlikelerinin kontrol edilmesini ve azaltılmasını sağlar.
  • FSSC 22000 Belgelendirmesi sayesinde, tüketicilerin gıda güvenliğinin korunması üzerine kamu ve özel sektör işbirliğinin artırılması sağlanır.
  • Müşteri ve ilgili tarafların mevcut ve gelecekteki beklentilerine göre sürekli geliştirilmektedir. Bu durum, kuruluşların mevcut müşterilerini korumalarının yanı sıra yeni müşteriler bulmalarını sağlar.
HABERLER
TALEP GÖNDERİN

Belgelendirme Aşamaları

1Ön Değerlendirme

Belgelendirme yapmak isteyen kuruluşların sistemlerinin belgelendirmeye hazır olup olmadığını anlamaları için müşterinin tercihine bağlı olarak verilen bir hizmettir.

2Belgelendirme Denetimi

Belgelendirme denetimleri Safha 1 ve Safha 2 olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Safha 1 ve Safha 2 denetimlerinin amacı kuruluşların yönetim sistemlerinin ISO Standart gerekliliklerine uygunluğunun teyit edilmesidir.

3Gözetim Denetimleri

Gözetim denetimlerinin yılda en az bir kez yapılması gerekmektedir. Kuruluşun talebine bağlı olarak altı aylık gözetim hizmetleri de verilmektedir.

4Belgenin Hazırlanması

Belgelendirme komitesinin onayından sonra ISOQAR Belgelendirme üç yıl geçerli olacak yönetim sistemi belgesini yayınlar ve müşterinin ismini onaylı belgelendirilmiş müşteriler listesine ekler.
×

Destek Hattı

Kalite Yönetim Sistemleri
  TR - +90 (216) 598 20 00
  info@isoqarturkey.com

Müracaat Gönder

×

Güvenli Turizm Destek Hattı

Güvenli Turizm Sertifikası
Müracaat Gönder

Referanslarımız


AKREDİTASYONLARIMIZ

ISOQAR Turkey is TURKAK accredited Alcumus ISOQAR is UKAS accredited