İsoqar Turkey

Baş Denetçi Nasıl Olunur? Sertifika Nasıl Alınır?

Baş denetçi nasıl olunur ? Baş denetçi olmak için ne yapmalı sorularının yanıtlarını bu dev rehberde sizler ile paylaşıyoruz. ISO 9001 Baş Denetçi eğitimi, yaygın olarak kabul gören denetim ilkelerini, prosedürlerini ve tekniklerini uygulayarak bir Kalite Yönetim Sistemi (KYS) denetimi gerçekleştirmek için gerekli uzmanlığı geliştirmenizi sağlar. Bu eğitim kursu sırasında, ISO 19011 ve ISO / IEC 17021 ‘e göre sertifikasyon sürecine uygun olarak iç ve dış denetimleri planlamak ve yürütmek için bilgi ve beceriler edinirsiniz.

Pratik alıştırmalara dayanarak, denetim tekniklerinde ustalaşabilecek ve bir denetim programını, denetim ekibini, müşterilerle iletişimi ve uyuşmazlık çözümünü yönetme konusunda yetkinlik kazanırsınız.

Baş denetçi eğitimlerinin çoğu beş tam gün için planlanmıştır, ancak bazı eğitimler değişiklik gösterebilir. Genel olarak, baş denetçi eğitiminin ilk iki günü, standardın her bir maddesinin üzerinden geçmeye ve maddenin uygulanmasına neyin dahil olduğu ve maddenin yeterli ve etkili bir şekilde uygulandığından emin olmak için nelerin aranması gerektiğini ayrıntılı olarak açıklamaya odaklanır.

Sonraki iki buçuk gün, denetim planlaması, denetim hazırlığı, açılış toplantıları, denetimin yürütülmesi, denetim izini takip etme, kapanış toplantıları, bir uygunsuzluğun kaydedilmesi, denetim raporlaması ve takip denetimi dahil olmak üzere denetimin nasıl yapılacağına odaklanır. Eğitimin bu ikinci bölümü, katılımcılara nasıl hissettirdiğini görmeleri için denetim konusunda biraz deneyim kazandırmak ve bazı olası denetim tuzaklarını belirlemek için genellikle grup egzersizlerini içerir. Eğitimin bu bölümü, yönetim sistemlerini denetleme konusunda rehberlik sağlayan ISO 19011 standardına ve Yönetim sistemlerini denetleme yönergelerine dayanmaktadır.

ISO 19011, denetim programını yöneten kişi, denetçiler ve denetim ekipleri dahil olmak üzere denetim sürecine dahil olan kişilerin yeterliliğinin değerlendirilmesine ilişkin rehberliğin yanı sıra denetim, bir denetim programını yönetme ve yönetim sistemi denetimleri yapma ilkelerini içerir. Son gün, katılımcının sunulan bilgileri anladığını gösteren bir testle sona erecek ve sağlanan verilerden bir uygunsuzluğun belirlenmesi ve düzeltici faaliyet talebinin yazılması gibi pratik sorular içerecektir.

Kimler katılmalı?

 • Kalite Yönetim Sistemi (KYS) sertifikasyon denetimlerini gerçekleştirmek ve yönetmek isteyen denetçiler
 • Kalite Yönetim Sistemi denetim sürecinde ustalaşmak isteyen yöneticiler veya danışmanlar
 • KYS şartlarına uyumu sürdürmekten sorumlu kişiler
 • Kalite Yönetim Sistemi denetimine hazırlanmak isteyen teknik uzmanlar
 • Kalite Yönetiminde uzman danışmanlar

Öğrenme hedefleri

 • ISO 9001’e dayalı bir Kalite Yönetim Sisteminin (KYS) işlemlerini anlamak
 • ISO 9001 ile diğer standartlar ve düzenleyici çerçeveler arasındaki ilişkiyi kabul etmek
 • Denetçinin ISO 19011 uyarınca bir yönetim sistemi denetimini planlama, yönetme ve takip etme rolünü anlamak
 • Bir denetim ve denetim ekibine nasıl liderlik edeceğini öğrenmek
 • Bir KYS denetimi bağlamında ISO 9001 şartlarını nasıl yorumlayacağınızı öğrenmek
 • Bir denetçinin yetkinliklerini edinme: bir denetimi planlamak, bir denetimi yönetmek, raporlar hazırlamak ve ISO 19011 ile uyumlu bir denetimi takip etmek

ISOQAR Belgelendirma baş denetçi eğitimlerini IRCA (International Register of Certificated Auditors) onaylı olarak verilmektedir.Bu eğitimler sonunda sınavdan 70 puan ve üzeri alanlara ‘Başarı Belgesi’ daha düşük puan alanlara ise ‘Katılımcı Belgesi’verilir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Kaç Oy Aldı: 33 Average: 3.8]

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Global Sürdürülebilir Turizm Sertifikasyon Formu

GSTC Sertifika