İsoqar Turkey

fssc 22000

FSSC 22000 Certificate

What is FSSC 22000?

FSSC 22000 is an internationally recognized, ISO-based certification program used in the inspection and certification of food safety systems of food manufacturers in the entire food chain established by the FFSC (Food Safety Certification Foundation).
FSSC 22000, küresel gıda güvenliği yönetimi standardı ISO 22000 üzerine temellendirilmiş tam bir belgelendirme sistemidir. Bununla beraber Ön gereksinim programları için sektöre özel teknik spesifikasyonlarla ve Küresel Gıda Güvenliği Girişimi gereklilikleriyle de bağlantılıdır.
It is one of the most comprehensive guiding and regulatory resources against food risk, as it includes the requirements of FSSC 22000, ISO 22000, ISO 22002-1 /PAS 220 standards and HACCP principles.

FSSC 22000 Belgesinin Kapsamı Nedir ?

FSSC 22000’in en önemli özelliklerinden biri oluşturulma amacının yalnızca gıda üreticileri tarafından uygulanabilir olmasıdır. FSSC 22000 aşağıda belirtilen mamulleri üreten gıda üreticilerinin sahip olduğu gıda güvenliği yönetim sistemlerine özel olarak geliştirilmiştir.

  • Long-life products at room temperature (canned goods, biscuits, crackers, vegetable oil, drinking water, soft drinks, cake, flour, sugar, salt)
  • Biochemical production other than technical and technological auxiliary products (vitamins, additives, biocultures).
  • Dayanıksız hayvansal ürünler (et,tavuk,yumurta,balık, süt ürünleri)
  • Dayanıksız bitkisel ürünler (taze meyve-sebzeler, taze meyve suları, paketlenmiş sebze ve meyveler)

FSSC 22000 belgesinin faydaları ;

  • It facilitates compliance with legal regulations.
  • It provides a transparent food chain.
  • En kapsamlı gıda güvenliği yönetim sistemlerinden biri olup, Gıda güvenliği tehlikelerinin kontrol edilmesini ve azaltılmasını sağlar.
  • FSSC 22000 Belgelendirmesi sayesinde, tüketicilerin gıda güvenliğinin korunması üzerine kamu ve özel sektör işbirliğinin artırılması sağlanır.
  • It is constantly improved according to the current and future expectations of customers and related parties. This allows organizations to find new customers as well as maintain existing customers.

How to get FSSC 22000 certified?

FSSC 22000 danışmanı ile sistem yürürlüğe konulduktan sonra belgelendirme şirketi tarafından denetim yapılır ve FSSC 22000 belgesi denetim sonucuna göre alınabilir.

FSSC 22000 İlgili Dökümanlar

Global Sürdürülebilir Turizm Sertifikasyon Formu

GSTC Sertifika