İsoqar Turkey

ISO Standartları Ne Demek, ISO Standartları Nelerdir?

İso standartları ne demektir ? ISO sertifikası, bir yönetim sisteminin, üretim sürecinin, hizmetin veya dokümantasyon prosedürünün standardizasyon ve kalite güvencesi için tüm gereksinimlere sahip olduğunu onaylar. ISO (Uluslararası Standartlar Organizasyonu), ürünlerin, hizmetlerin ve sistemlerin kalitesini, güvenliğini ve verimliliğini sağlamak için standartlar geliştiren bağımsız, hükümetler dışı, uluslararası bir kuruluştur.

ISO sertifikaları, enerji yönetimi ve sosyal sorumluluktan tıbbi cihazlara ve enerji yönetimine kadar endüstrinin birçok alanında mevcuttur. ISO standartları sistemde tutarlılığı sağlamak için  mevcuttur. Her sertifikanın ayrı standartları ve kriterleri vardır ve sayısal olarak (9001,14001 gibi)sınıflandırılır.

ISO Standartları Nelerdir?

Bir kuruluş kendisini “ISO 9001 Sertifikalı” olarak tanımlarsa, bu, kuruluşun ISO 9001 kapsamında belirlenen şartları karşıladığı anlamına gelir. ISO 9001, kuruluşların hem uygun hem de etkili bir kalite yönetim sistemi tanımlamalarını ve takip etmelerini gerektirirken aynı zamanda iyileştirme alanlarını belirlemelerini ve bu iyileştirmeler için harekete geçmelerini gerektirir.

Sonuç olarak, genellikle ISO sertifikası talep eden bir kuruluşun, ilgili standart şartlarını karşılayan ürün ve hizmetlere sahip bir kuruluş olduğu anlaşılır. Bir ISO yönetim sistemleri aynı zamanda daha az risk oluşumu sağlar. Şirketler ciddi bir oyuncu olduklarını göstererek rekabetçi konumlarını güçlendirirler. Özellikle ihale alanında, şirketlerin bir ISO sertifikasına sahip olması önemlidir. ISO, örneğin büyük ticaret anlaşmalarında veya yerel hükümet ve belediyeler tarafından verilen siparişler için dikkate alınması gereken bir şart olabilir.

Bunlara örnek olarak:
Daha verimli çalışmaya ve ürün hatalarını azaltmaya yardımcı olmak için ISO 9001 – Kalite Yönetim Standartları (KYS), Çevresel etkileri azaltmaya, atıkları azaltmaya ve daha sürdürülebilir olmaya yardımcı olmak için iso 14001 – Çevre Yönetim Standartları(ÇYS).İşyerinde kazaları azaltmaya yardımcı olacak ISO 45001-İş Sağlığı ve Güvenliği Standartları,Enerji tüketimini azaltmaya yardımcı olmak için iso 50001 – Enerji Yönetimi Standartları, Gıdaların kontamine olmasını önlemeye yardımcı olacak ISO 22000-Gıda Güvenliği standartları,Hassas bilgileri güvende tutmaya yardımcı olacak iso 27001 Bilgi Güvenliği standartları,

gösterilebilir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Kaç Oy Aldı: 3 Average: 5]

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Global Sürdürülebilir Turizm Sertifikasyon Formu

GSTC Sertifika