İsoqar Turkey

ISO yönetim sistemi denetiminizde başarılı olmak için 6 ipucu

1. İyi hazırlanın

ISO yönetim sistemi sertifikası, sürekli güncellenen ve optimize edilen canlı bir yönetim süreci olmalıdır. ISO’nun doğru olması için görevler, iç denetimler ve gözden geçirmeler için bir program belirlemeli ve buna bağlı kalmalısınız. Yapabileceğiniz en kötü şey, denetimden önce bir ay beklemek ve ardından her şeyi tamamlamak için acele etmeye çalışmaktır.

2. İç denetimleri ciddiye alın

Titiz bir iç denetim yapmak, herhangi bir ciddi uygunsuzluk sorunlarını ISO yönetim sistemi dış denetimden önce yakalamanıza olanak tanır. İç denetim aynı zamanda personeli ISO yönetim sistemi sürecine hazırlayabilir.

3. Düzeltici faaliyetler uygulayın

Tekrarlayan sorunları tespit edilir edilmez sınırlandırmak için düzeltici önlemler almalısınız. Bir uygunsuzluk sorununun tek bir oluşumu, ISO yönetim sistemi sertifikasyonunuzu tehlikeye atmaz, ancak tekrarlayan sorunlar ISO yönetim sistemi için düzeltici faaliyetler gerektirir. ISO yönetim sistemi denetçisi tarafından bulunan büyük bir sorun, sertifikasyonunuzu geciktirebilir ve sorunu mümkün olan en kısa sürede çözmek için bir süreç oluşturmak için çabalamaya neden olabilir.

4. Yönetim gözden geçirmenizi unutmayın

ISO yönetim gözden geçirmeniz, en az yılda bir kez tüm ISO yönetim sistemi kalite yönetim sisteminize bakar. Üst yöneticileriniz, kalite politikanızı, gelecek yıl için hedeflerinizi, müşteri geri bildirimlerini, uygunsuzluk sorunlarını ve düzeltici faaliyetleri, ISO yönetim sistemi iç denetimlerin durumunu ve ayrıca süreçler ve düzenlemelerdeki değişiklikleri gözden geçirmek için dahil edilmelidir. Yönetimin gözden geçirmesi, toplantı sırasında tespit edilen sorunları çözmek için bir faaliyetler planının oluşturulmasıyla sonuçlanacak kapsamlı ve iyi belgelenmiş bir toplantı olmalıdır. Yönetimin gözden geçirmesi, değişikliklerin uygulanabilmesi için denetimden çok önce yapılmalıdır.

5. Hedefleri doğru şekilde izleyin

Yeni ISO yönetim sistemi normlarının, hedeflerin dahili olarak belirlenmesi, izlenmesi ve ayarlanması açısından daha yüksek gereksinimleri vardır. ISO yönetim sistemi denetçisi, zaman içinde ISO yönetim sistemi hedeflerine ulaşma konusundaki ilerlemenizi takip ettiğinizi görmeyi bekleyecektir. Hedefleri iş taleplerine göre ayarlamaktan çekinmeyin. Örneğin, bir gerileme döneminde, değişen ekonomik ortamı yansıtmak için satış hedeflerini düşürmek son derece normaldir.

6. Her şeyin temiz olduğundan emin olun

Çalışma alanının temiz ve iyi organize edilmiş olduğundan emin olmak önemlidir. Yöneticiler, her şeyin doğru yerde olduğundan emin olmak için denetimden önce fabrika turu yapmalıdır.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Kaç Oy Aldı: 1 Average: 5]

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Global Sürdürülebilir Turizm Sertifikasyon Formu

GSTC Sertifika