İsoqar Turkey

fssc 22000

FSSC 22000 Belgesi

FSSC 22000 belgesi nedir?

FSSC 22000, FFSC (Gıda Güvenliği Belgelendirmesi Vakfı) tarafından oluşturulan tüm gıda zincirinde yer alan gıda üreticilerinin, gıda güvenliği sistemlerinin tetkik edilmesi ve belgelendirilmesinde kullanılan uluslararası çapta kabul görmüş, ISO temelli bir belgelendirme programıdır.
FSSC 22000, küresel gıda güvenliği yönetimi standardı ISO 22000 üzerine temellendirilmiş tam bir belgelendirme sistemidir. Bununla beraber Ön gereksinim programları için sektöre özel teknik spesifikasyonlarla ve Küresel Gıda Güvenliği Girişimi gereklilikleriyle de bağlantılıdır.
FSSC 22000, ISO 22000, ISO 22002-1 /PAS 220 standartlarının şartlarını ve HACCP ilkelerini de içerdiğinden, gıda riskine karşı en kapsamlı yönlendirici ve düzenleyici kaynaklardan biridir.

FSSC 22000 Belgesinin Kapsamı Nedir ?

FSSC 22000’in en önemli özelliklerinden biri oluşturulma amacının yalnızca gıda üreticileri tarafından uygulanabilir olmasıdır. FSSC 22000 aşağıda belirtilen mamulleri üreten gıda üreticilerinin sahip olduğu gıda güvenliği yönetim sistemlerine özel olarak geliştirilmiştir.

  • Oda sıcaklığında uzun ömürlü ürünler (konserve ürünler,bisküviler,krakerler,bitkisel yağ,içme suyu,meşrubatlar,kek,un,şeker,tuz)
  • Teknik ve teknolojik yardımcı ürünler dışındaki biyokimyasal üretim (vitaminler,katkı maddeleri,biyokültürler).
  • Dayanıksız hayvansal ürünler (et,tavuk,yumurta,balık, süt ürünleri)
  • Dayanıksız bitkisel ürünler (taze meyve-sebzeler, taze meyve suları, paketlenmiş sebze ve meyveler)

FSSC 22000 belgesinin faydaları ;

  • Yasal mevzuatlara uyulmasını kolaylaştırır.
  • Şeffaf bir gıda zinciri oluşmasını sağlar.
  • En kapsamlı gıda güvenliği yönetim sistemlerinden biri olup, Gıda güvenliği tehlikelerinin kontrol edilmesini ve azaltılmasını sağlar.
  • FSSC 22000 Belgelendirmesi sayesinde, tüketicilerin gıda güvenliğinin korunması üzerine kamu ve özel sektör işbirliğinin artırılması sağlanır.
  • Müşteri ve ilgili tarafların mevcut ve gelecekteki beklentilerine göre sürekli geliştirilmektedir. Bu durum, kuruluşların mevcut müşterilerini korumalarının yanı sıra yeni müşteriler bulmalarını sağlar.

FSSC 22000 belgesi nasıl alınır?

FSSC 22000 danışmanı ile sistem yürürlüğe konulduktan sonra belgelendirme şirketi tarafından denetim yapılır ve FSSC 22000 belgesi denetim sonucuna göre alınabilir.

FSSC 22000 İlgili Dökümanlar

Global Sürdürülebilir Turizm Sertifikasyon Formu

GSTC Sertifika