İsoqar Turkey

GSTC Sertifikası (GLobal Sürdürülebilir Turizm)

Vireo, akredite CAB’dir ve Türkiye’de GSTC sertifikası sağlamak için ISOQAR ile ortaklık yapmaktadır.
Vireo, oteller, tur operatörleri ve destinasyonlar için GSTC sertifikası vermek üzere ASI akreditasyon sürecini yönetmektedir. Vireo, ASI tarafından akredite bir Sertifikasyon Kuruluşudur.
 

Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC), artan bilgi, anlayış ve sürdürülebilir turizm uygulamalarının benimsenmesini teşvik etmek için UNEP, Birleşmiş Milletler Çevre Programı ve UNWTO, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü tarafından 2007 yılında kurulan bağımsız bir organizasyondur.

GSTC, turizm sektöründeki geniş bir paydaş yelpazesini, önde gelen uluslararası tur operatörlerini, devlet organizasyonlarını, ulusal turizm konseylerini, yerel ve uluslararası konaklama markalarını temsil eden dünya çapında bir üye ağına sahiptir.

GSTC, GSTC kriterleri olarak da bilinen bir dizi standart geliştirmiştir. Kriterler, tüm dünyada sosyal, ekonomik, kültürel ve çevresel olarak sürdürülebilir turizm için herhangi bir turizm işletmesinin ulaşması gereken minimum gereksinimleri temsil eder:

GSTC C-HTO: Oteller ve işletmeciler için GSTC kriterleri;
GSTC CD’si: Varış noktaları için GSTC.
GSTC Kriterleri dünya çapında tanınmaktadır; bunlar dünyanın her bölgesinin ve her endüstri sektörünün kendine özgü koşullarına uyarlanmalı ve genişletilmelidir. GSTC Kriterleri, GSTC web sitesinde mevcuttur.

Dört ana tema etrafında organize edilirler:

  • Etkili sürdürülebilir yönetim göstermek;
  • Yerel topluluğa sosyal ve ekonomik faydaları en üst düzeye çıkarmak ve olumsuz etkileri en aza indirmek;
  • Kültürel mirasa sağlanan faydaları en üst düzeye çıkarmak ve olumsuz etkileri en aza indirmek;
  • Çevreye faydaları en üst düzeye çıkarmak ve olumsuz etkileri en aza indirmektir.

Kriterler her 3-5 yılda bir revize edilmektedir. Otellerin, işletmecilerin ve destinasyonların programın gereksinimlerini karşıladığından emin olmak için üçüncü taraf denetimleri gerçekleştirilir. Denetimler, akredite bir belgelendirme kuruluşu tarafından gerçekleştirilir. ASI (Accreditation Services International), GSTC’nin Akreditasyon Kuruluşudur.

Vireo, oteller, tur operatörleri ve destinasyonlar için GSTC sertifikası vermek üzere ASI akreditasyon sürecine liderlik ediyor.

Şikayet prosedürlerine dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

 

GSTC Sertifikası İletişim Hattı
0216 598 20 00

E-posta
info@isoqarturkey.com

Başvuru Formu
Program Hakkında Detaylı Bilgiler

GSTC
(Global Sürdürülebilir Turizm)

Güvenli Turizm Ve Belge Talep Formu

Güvenli Turizm Sertifikası