İsoqar Turkey

Güvenli Turizm Sertifikası Nedir?

Güvenli Turizm Sertifikası Nedir?Güvenli Turizm Sertifika Programı, tatillerini Türkiye’de geçirecek tüm turistler için ulaşımdan konaklamaya,restoran ve kafelerden yolcuların sağlık durumlarına kadar alınması önerilen bir dizi önlemi tanımlıyor. 01.01.2021 tarihinden itibaren 30 ve daha fazla odalı konaklama tesisleri için zorunlu, 30 odalı konaklama tesisleri ve diğer alanlar için isteğe bağlı olup, belge almak isteyen tesis işletmeleri yetkili uluslararası akreditasyon kuruluşlarına başvurabilecektir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde Sağlık, Ulaştırma, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarının katkıları ve işbirliği ile dünyada ilk örneklerden biri olan “Güvenli Turizm Belgelendirme Programı” hazırlandı.

Güvenli Turizm Sertifikası Nasıl Alınır?

Konaklama, yeme-içme tesisleri, tur ve transfer araçları, kongre ve sanat tesisleri, temalı parklar, mekanik hatlar ve deniz turizmini ayrı ayrı kriterler çerçevesinde uluslararası standartlarda denetleyerek, Güvenli Turizm Sertifikasını vermeye yetkili olan belgelendirme firmaları hijyen ve sağlık denetimi ve uygunluk değerlendirmesi yaparak bunlara ilişkin raporlar düzenlemekte ve başvuruda bulunan tesislere düzenli olarak denetçi gönderip COVID-19 hijyen kriterlerine uygun hizmet verilip verilmediğini denetlemektedir.

Sertifikayı alan tesisler TGA ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın internet sitesinde de duyurulur. Sertifikayı alan tesislerin görünür noktalarına Güvenli Turizm Sertifikası logosu asılır ve müşteriler, belge üzerindeki QR kod sayesinde tesisle ilgili tüm denetim bilgilerine ulaşabilirler. Bu sayede tüm süreç şeffaflık kazanır.

Güvenli Turizm Sertifikası Denetim Periyodu Nasıl Gerçekleşiyor?

Denetim periyodu aylıktır.

Güvenli Turizm Sertifikası Denetim Süresi Ne Kadar?

 Denetimler 1 gün ile sınırlıdır.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Kaç Oy Aldı: 4 Average: 3.8]

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global Sürdürülebilir Turizm Sertifikasyon Formu

GSTC Sertifika