İsoqar Turkey

IFS BELGESİ NEDİR, NASIL ALINIR?

IFS Gıda Standardı, tedarikçileri nitelemek ve seçmek için kullanılan tek tip bir değerlendirme sistemine sahip ortak bir gıda güvenliği ve kalite standardıdır. Amaç, güvenlik, kalite, yasallık ve belirtilen müşteri gereksinimlerine uyumu sağlayarak ürün ve süreçlerde güven oluşturmaktır.

IFS gibi ortak bir standarda ve tedarikçilerin kalite düzeyini değerlendirmek için tek tip bir yönteme sahip olmak, ikinci taraf denetimlere olan ihtiyacı azaltır. Perakendeciler, üreticiler ve tedarikçiler için tedarik zinciri yönetimi daha tutarlı ve verimli hale gelir. Sürecin genel maliyetlerini azaltır ve müşteriler, tedarikçiler ve tüketiciler için güvenlik düzeyini artırır.

IFS, perakendecilerle ticaret yapmak için bir bilet olsa da, aynı zamanda gıda güvenliği, kalitesi ve yasallığına olan bağlılığınızı gösterme ve sürekli iyileştirme üzerinde çalışma şansıdır.

IFS Gıda standardı nedir?

IFS Food, gıda güvenliği ve kalitesi ile ilgili olarak ürün ve proses uyumluluğunu değerlendirmeye yönelik uluslararası bir standarttır.

IFS Gıda standardı, tarımsal aşamadan sonraki gıda işlemenin tüm aşamalarında tedarikçilere uygulanır. Gereksinimler, bir dizi GMP (İyi Üretim Uygulaması), GLP (İyi Laboratuvar Uygulaması) ve GHP (İyi Hijyen Uygulaması), ayrıntılı ön koşul programları tarafından desteklenen kalite yönetim sistemi ve HACCP sistemi (Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları) ile ilgilidir.  IFS Food, CIES’in Küresel Gıda Güvenliği Girişimi kriterlerini karşılamaktadır.

IFS sertifikası işiniz için neden iyidir?

En önemli Avrupa perakendecileri, tedarik zincirlerine dahil olan tedarikçilerden IFS Food sertifikası talep etmektedir. Ancak IFS Food uluslararası bir standarttır ve Avrupa dışındaki tedarikçilere de uygulanabilir. Standart, kuruluşunuzun şunları yapmasını sağlar:

  • Taahhüt kanıtı sağlayın ve bir gıda güvenliği olayı durumunda, durum tespiti konsepti çerçevesinde yasal savunma sağlamak,
  • Final ürünün tüketildiği ülkelerde geçerli olan mevzuata özel referansla, gıda kalitesi / güvenlik gereksinimlerini ve yasal uygunluğu daha iyi karşılamanıza yardımcı olabilecek bir yönetim sistemi oluşturup ve işletmek
  • Gıda güvenliği performansının iyileştirilmesi için bir araç ve gıda güvenliği performansını etkin bir şekilde izleme ve ölçme araçları sağlamak
  • Ürün israfında, ürün yeniden çalışmasında ve ürün geri çağırmada azaltmayı kolaylaştırmak

IFS gıda Sertifikasyonu için nasıl hazırlanabilirim?

İyi plan yapan şirketler genellikle bir avantaja sahip olacak ve sertifikasyon için daha iyi hazırlanacaktır. Sizin ve şirketinizin olumlu, kararlı olmanız ve uygulama ve değerlendirme için net hedef tarihler belirlemeniz önemlidir.

Bunlar arasında:

Bir kalite yönetim sistemi kurmak,

Yasal gereksinimleri belirlemek,

Spesifik gıda güvenliği tehlikelerinin ve ilgili kontrol önlemlerinin (HACCP sistemi) belirlenmesi ve belgelenmesi,

Bir haşere kontrol programı, ekipman ve bina bakım programı, temizlik ve temizlik programı ve tüm özel standart gereklilikleri içeren geçerli İyi Üretim Uygulamasını / İyi Hijyen Uygulamasını tanımlamak,

Gerekli yapısal iyileştirmeleri uygulamak.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Kaç Oy Aldı: 2 Average: 5]

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global Sürdürülebilir Turizm Sertifikasyon Formu

GSTC Sertifika