İsoqar Turkey

ISO 14001: 2015 sertifika denetimine nasıl hazırlanılır ?

Bir kuruluş ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi sertifikasyon denetim sürecine dahil olmadan önce, birçok kişi, uyumluluğun bu son adımına nasıl hazırlanılacağı konusunda endişelidir. Gerçek şu ki, işinizi kontrol eden bir denetçiye sahip olmak, çoğu çalışan arasında, ilk kez bir ISO sertifika denetiminden geçmeseler bile, genellikle biraz gerginlik ve korku yaratır. ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi sertifikasyon denetimine hazırlanırken hangi konuları göz önünde bulundurmalısınız ve neler beklemelisiniz? Bu yazıda bunun hakkında bilgi edinin.

 1. ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Standardın uygulanması
  Çevre yönetim sisteminizin gerekli dokümante edilmiş bilgilerinin yazılması ve süreçlerin oluşturulması, ISO 14001 sertifikası alma yolunda atılan ilk adım olmalıdır. Bu uygulama ve operasyon faaliyetlerini bitirdikten sonra, etkin uygulamayı kontrol etmek için bir ISO iç denetimi gerçekleştirmeli, bir yönetim gözden geçirmesi yapmalı ve ISO 14001 standarttaki tüm maddelere uymak için gerekli düzeltici faaliyetleri gerçekleştirmelisiniz.
 2. Bir ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi denetiminde ne beklenir
  ISO 14001 çevre denetçileri her süreci gözden geçiremeyecek, bu nedenle bir örnek seçecek ve ISO 14001 Çevre Yönetim sisteminin düzgün çalışmasını sağlamak için yalnızca bir veya iki yönü test edecekler.

Genellikle ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi sertifika denetimleri iki farklı aşamadan oluşur. 1. aşamada denetçiler, ISO 14001 ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmek için tesisleri ziyaret etmeden önce kuruluşunuzun dokümante edilmiş bilgilerini gözden geçireceklerdir. Kılavuzlar ve zorunlu prosedürler gibi temel dokümante edilmiş bilgilerin yerinde olduğuna dair onay almak için genellikle yerinde denetim gerçekleştirirler. 2. aşamada denetçiler, faaliyetlerin ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ile uyumlu olup olmadığını kontrol edecekler. Gözlemlere, görüşmelere ve dokumente edilmiş bilgilerin incelenmesine dayalı denetim kanıtları toplayacaklar.

 1. ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgelendirme denetiminden önce temel proseslerin planlanması
  Sonunda acele etmeden, projenin her aşamasını doğru bir şekilde gerçekleştirmek ve tamamlamak için yeterli zamana sahip olmanızı sağlamak için iç denetim ve ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi yönetim gözden geçirmesi dahil her faaliyet için bir program oluşturmanız gerekir. Bunu yapmanın iyi bir yolu, uygulamanın başında bir Proje Planı yazmaktır. Bu, farklı görevler için kilometre taşları belirlemenize ve sorumluluklar atamanıza olanak tanır.
 2. Dokumanlarınızı dikkatlice inceleyin
  Dokumanlanan tüm bilgilerinizi güncellediğinizden ve kuruluştaki hiç kimsenin eski dokumanları kullanmadığından emin olun. Öte yandan, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi için bir faaliyeti yürüten tüm çalışanların gözden geçirilip onaylanan ve iletilen dokumanları takip etmesi önemlidir.
 3. Süreçlerinizin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edin
  Bu çok açık görünüyor, ancak bazı kişiler, sertifikasyon denetimi yapılmadan önce kuruluşta test yaparken bu adımı unutuyor. Başarılı bir belgelendirme denetimi için tüm prosedürlerin takip edildiğinden ve kurumun önceden planladığı şekilde süreçlerin yürütüldüğünden emin olmak çok önemlidir.
 4. Düzeltici faaliyet sürecinin etkinliğini sağlayın
  Tüm uygunsuzlukların kaydedildiğini ve analiz edildiğini ve düzeltici faaliyetlerin etkin bir şekilde gerçekleştirildiğini ve düzeltmelerin ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgelendirme denetimi yapılmadan önce bittiğini kontrol edin. Bulguların ele alındığından emin olmak için önceki ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi iç ve dış denetimleri de gözden geçirmeniz önerilir.
 5. Çalışanları ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi sertifikasyon sürecine hazırlayın
  Kuruluştaki tüm çalışanların, çevre korumayla ilgili taahhütlerinin ne olduğunu öğrenmek için kuruluşun çevre politikasını anlamaları gerekir. Ek olarak, çalışanlar çevresel hedeflerin farkında olmalıdır, böylece günlük faaliyetleriyle bu hedeflere ulaşmaya katkıda bulunabilirler.

Denetçiden korkmamaları gerektiğini açıklayarak, sertifikasyon denetiminden önce çalışanları sakinleştirdiğinizden emin olun. Nihayetinde, denetçinin rolü herhangi bir hata bulmak değil, her şeyin organizasyonun planladığı gibi gerçekleştirildiğinden emin olmaktır. Çalışanlar, bu tür argümanları kullanarak, denetçi sorularını yanıtlarken kendilerine güvenmelidir.

Eğitim ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi standardının bir gereğidir ancak aynı zamanda bu hazırlığın bir parçası olmalıdır, yani her çalışan işini düzgün bir şekilde yürütebilmelidir.

 1. İşyerinin temiz ve iyi organize edilmiş olduğundan emin olun
  Her şey doğru yerde olmalıdır, bu nedenle masanızı, ofisinizi, deponuzu vb. Organize etmek için zaman ayırın. Bu, politikalar, prosedürler, çalışma talimatları, kayıtlar ve diğerleri dahil olmak üzere ilgili dokumanların, denetçinin talep etmesi durumunda kolayca bulunmasını sağlayacaktır.
 2. İyi bir atmosfer yaratın
  Son olarak, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi denetçisine olumlu bir perspektiften bakın – daha önce de belirtildiği gibi, korkudan kurtulun. Denetçiler, organizasyonunuzu ve süreçlerini iyileştirmenize yardımcı olacaktır. Profesyonel ve rahat bir ortam yaratmak, çalışanların korkularından kurtulmalarına ve aynı zamanda sorunsuz bir denetim sürecinden yararlanmalarına yardımcı olacaktır.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Kaç Oy Aldı: 0 Average: 0]

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global Sürdürülebilir Turizm Sertifikasyon Formu

GSTC Sertifika