İsoqar Turkey

iso 9001 sıkça sorulan sorular ve tavsiyeler

ISO 9001 belgesi ürüne mi verilir?

Hayır. ISO sertifikası ürünler için geçerli değildir, ürünler belgelendirilmez sistemler belgelendirilir. Aslında bir ürün hakkında söyleyebileceğiniz tek şey, ürünü üreten firmanın kullandığı yönetim sisteminin sertifikalandırılmış olmasıdır. ISO 9001’i kullanmak, müşterilerin tutarlı, kaliteli ürün ve hizmetler almasını sağlamaya yardımcı olur ve bu da belge alan kuruluşa birçok ticari fayda sağlar.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesi alabilmek için kaç çalışana sahip olmak gerekir?

Çalışan sayısı için üst veya alt sınır yoktur. Her kapasitede işletme ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesine başvurabilir ve şartları sağlama durumunda bu belgeye başvurabilir ve uygun olması durumunda alabilir. Standardın gereği, kim tarafından yapılırsa yapılsın belirli süreçlerin yürütülmesidir.
Kuruluşunuz yeni olsa bile ISO 9001 standardının gerektirdiği tüm faaliyetlerin (süreçlerin) %95’ini yapıyor olmalısınız. Örneğin. pazarlama araştırması, yeni müşteri takibi, satın alma, eğitim, temel süreç (üretim, her türlü hizmet sağlama vb. kuruluşunuzun ana süreci), hizmet/ürün kalitesinin izlenmesi, ürünlerin korunması, tanımlama, kalibrasyon, kuruluşun performansının gözden geçirilmesi vb.

ISO 9001 Belgesi danışmanlık firmaları tarafından verilebilir mi?

Hayır. ISO 9001 KYS belgesi sadece 3. taraf bağımsız denetim kuruluşları tarafından sağlanabilir. Başarılı bir ISO 9001 sertifikası için ihtiyaç duyduğunuz destek düzeyini tahmin ettikten sonra, bir danışman şunları yapabilir: ISO 9001’i işiniz bağlamında yorumlayabilir. Standartları sizin için uygun işlemlere dönüştürmenize yardımcı olacaklar ve bunu günlük işlerinize uygulayabileceğiniz yollar önereceklerdir.

Mevcut iş süreçleriniz ile uyumlu olarak geliştirilmiş, tam olarak belgelenmiş, en iyi uygulamalara sahip bir yönetim sistemi istiyorsanız (işin standarda göre çalışması yerine standardın iş için çalışmasını sağlamak) ve ilk seferde sertifika alacağınızın garantisini istiyorsanız, o zaman deneyimli ve kalifiye bir ISO 9001 Danışmanından hizmet almalısınız.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi almanın çalışanlar üzerindeki etkisi nasıldır?

Bir şirketin çalışanları için ISO 9001’in beş ana faydası şunları içerir:

Personel performansında ve üretkenliğinde artış
Şirketinizin süreçlerinde daha fazla netlik
Verimsizlikleri azaltır ve iş akışını iyileştirir
Daha yüksek çalışan bağlılığı
Gelişmiş bir müşteri deneyimi
Kalite Yönetim Sistemini devreye sokmanın müşterilerinize bir takım faydaları olurken, çalışanlarınıza sağlayacağı faydalar da göz ardı edilmemelidir. Çalışanlarınıza sağlanan bu faydalar, şirketiniz için büyüme ve başarıyı artırmaya yardımcı olacaktır ve bunun için çaba sarf edilmelidir.

Tüm şirketler en az bir ortak hedefi paylaşır. Bu ortak hedef başarıdır ve birçokları için bu hedefi büyüme takip eder. Şirket olarak büyümek ve gelişmek isteyen şirketler için çalışanlarınızdan en iyi şekilde yararlanmak bir zorunluluktur. İş gücünüzü en üst düzeye çıkarmak, büyümenin gerekli bir bileşenidir.

Bir kalite yönetim sistemi uygulamak, şirketlerin bunu başarmasına yardımcı olabilir. Bir şirket, ISO 9001 standartlarına uygun bir kalite yönetim sistemi kurarak, bir şirket olarak büyümek ve başarılı olmak için kendisine araç setini veriyor. Çalışan performansının ve verimliliğinin artırılması bunun önemli bir parçasıdır.

Kalite yönetim sistemleri için ISO 9001 standardının ana önermelerinden biri, işinizin günlük operasyonlarına giren hemen hemen her süreç için dokümantasyon ve kayıt tutma uygulamaları oluşturma fikridir.

Bunun arkasındaki fikir basit. Bir işletmenin operasyonlarının ayrıntılı kayıtlarını tutarak, eğilimleri, kalıpları ve zayıf yönleri daha doğru bir şekilde tespit edilebilir. Bir işletmenin prosedürlerindeki zayıflıkları tespit edebilmek, bir şirketin daha hızlı hareket etmesine ve bunları iyileştirmesine yardımcı olur, böylece çalışan performansını ve üretkenliğini artırır.

Bu, bir işletmenin sonuçlarını iyileştirmeye yönelik belirtilen misyonla bir kalite yönetim sistemi uygulama amacı ile harmanlanır. Tutarlı, yüksek kaliteli sonuçlar sağlayan bir sistem oluşturmaya çalışan şirketler, sürekli iyileştirme ve büyüme konseptini taahhüt ediyor.

Bunu başarmanın tek yolu, bir şirketin tüm yönlerini sürekli iyileştirme mantrasına teslim etmektir. Konsept bir organizasyonun her alanına uygulanmıyorsa potansiyeline tam olarak ulaşılmıyor demektir. Tabii ki çalışanlar da bu şemsiyenin altına düşüyor.

Bir şirketin ISO 9001 standardına göre yaşaması için, işgücünün üretkenlik performansını iyileştirmede aktif bir rol alması gerekir. Bu çok farklı şekillerde olabilir. İster bireysel çalışanlar için artan katılım ve temsilcilik yoluyla isterse artan eğitimler yoluyla olsun, bu alandaki büyüme, bir şirketin süreçlerini iyileştirmek için kritik öneme sahiptir.

ISO 9001’in işinizin sürekli iyileştirilmesine vurgu yapmasıyla, çalışan performansının ve üretiminin artmasının bir kalite yönetim sisteminin uygulanmasından kaynaklanması doğaldır.

İso 9001 ile ilgili daha fazla bilgi almak için iso 9001 Kalite Yönetim sistemi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Kaç Oy Aldı: 3 Average: 4.3]

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global Sürdürülebilir Turizm Sertifikasyon Formu

GSTC Sertifika