İsoqar Turkey

Yeni İşler İçin ISO Standartları Nasıl Kullanılır

Deneyimlerime göre, kuruluşların işlerini geliştirmek için değil, yeni işler kazanmak için 10 üzerinden 8 kez ISO sertifikası almaya çalıştıklarını tahmin ediyorum – ne yazık ki. Peki, olası müşteriler için bu kadar çekici olan ISO standartları ile ilgili nedir? Neden bazı endüstrilerde altın tozu gibiler? Ve bazı durumlarda, ihale için bir ön koşul?

Bunun nedenlerinden biri, ISO standartları sertifikasyonunun paydaşlara güvenilirlik ve güven göstermesidir. Bunun anlamı şudur ki, bir işletme ne kadar muhteşem olduklarını söyleyerek kendi trompetlerini çalmak değildir – akredite bir sertifikasyon kuruluşu bunu uluslararası üne sahip bir mükemmellik standardına göre bağımsız olarak doğrulamaktadır. Hangi ISO standardının uygulandığına bakılmaksızın, bir şirket bu ISO standardını karşılarsa, vaat ettiklerini uygular ve bunu kanıtlamak için ISO sertifikasına sahip olduğu kabul edilir.

Bir şirket sertifikalandırıldığında, fırsattan en iyi şekilde yararlanmak için, özellikle de yeni iş kazanma söz konusu olduğunda, yaptıkları yatırımdan (çaba, zaman, kaynaklar ve finansman açısından) yararlanmaları gerekir. Bir ISO standardı, satış ve pazarlama ekiplerinin araç setlerinde bulundurmaları için harika bir araç olarak görülebilir.

Eğer varsa, gösteriş yapın!

Bazıları “bu sadece bir sayı, ISO 9001, ISO 14001…” diyor. Peki, bu rakamlar doğru şekilde kullanılırsa toplanır ve karı artırır. Web sitenizde ISO standartlarınıza referans vermeli, böylece liderlik ve bağlılık göstermelisiniz. Bu logo ve CEO / Genel Müdürden bir mesaj içerir. ISO standartları logosu ve başarınızla ilgili bilgiler, size sözleşmeyi kazanma şansınızı artırmak için tekliflerde ve ihalelerde referans alınabilir.

Birçok Satış ve Pazarlama Departmanı, iyi yapılandırılmış ve belgelendirilmiş bir ISO Yönetim Sistemine sahip olmanın bir nimet olduğunu düşünmektedir; kalite politikası, kalite planı, çevre politikası, şikayet prosedürü, şirket prosedürleri, iş sürekliliği planı, müşteri hizmetleri, anahtar performans göstergeleri ve çok daha fazlası ve bu nedenle Satış ve Pazarlama Ekibinin işletmenizin neden bu kadar iyi olduğunu göstermesini kolaylaştırır.

Bazı şirketler, rekabet avantajı sağlamak için broşürler, çevrimiçi e-broşürler, kartvizitler, haber bültenleri, antetli kağıtlar ve kataloglar gibi pazarlama materyallerinde ISO logolarını kullanır. Bununla birlikte, işaretli araçlar, ürünler, PowerPoint sunumları ve şirket içi şirket tabelaları gibi diğer görsel yöntemlerle de ISO standartları tanıtılabilir.

İnşaat sektörü gibi bazı endüstrilerde, belirli ISO standartlarına (ISO 9001, ISO 14001 ve ISO 45001) sahipseniz değerli müşterileri kazanmak ve elde tutmak çok daha kolaydır. Eğer teknoloji sektöründeyseniz veri güvenliği için beklenti ISO 27001’e sahip olmaktır.

İşletmeler için en büyük avantajı gördüğümüz nokta ise, erken benimseyenlerin kendilerine rekabet avantajı sağlamak için yeni bir ISO standardını benimsemeleri.Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Kaç Oy Aldı: 0 Average: 0]

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global Sürdürülebilir Turizm Sertifikasyon Formu

GSTC Sertifika